EURES - europejskie pośrednictwo pracy
EURES pomaga osobom poszukującym pracy w znalezieniu zatrudnienia i pracodawcom w rekrutacji pracowników z całej Europy. Zasada swobodnego przepływu pracowników Unii Europejskiej jest uważana za jedno z najważniejszych praw obywateli UE.
Usługi EURES dla osób poszukujących pracy i pracodawców obejmują:
- dopasowanie ofert zatrudnienia i CV na portalu EURES,
- informowanie i doradztwo oraz inne usługi wsparcia dla pracowników i pracodawców,
- dostęp do informacji o warunkach życia i pracy w państwach członkowskich UE, takich jak podatki, emerytury, ubezpieczenia zdrowotne i ubezpieczenia społeczne,
- specjalne usługi wsparcia dla pracowników przygranicznych i pracodawców w regionach transgranicznych,
- wsparcie dla konkretnych grup w ramach ukierunkowanych programów mobilności pracowników EURES,
- promowanie możliwości dla młodych ludzi poprzez portal Drop’pin@EURES, czyli platformę, na której przedsiębiorstwa i organizacje mogą publikować i promować oferty skierowane do młodych ludzi mające na celu pomoc młodym Europejczykom w podjęciu pierwszych kroków na rynku pracy,
- wsparcie dynamicznych wydarzeń rekrutacyjnych za pośrednictwem platformy Europejskich Dni Pracy (online),
- informowanie o pomocy po rekrutacji i dostęp do takiej pomocy, jak np. szkolenie językowe i pomoc w integracji w kraju docelowym.
Aby dowiedzieć się więcej o usługach EURES, można odwiedzić różne sekcje tej strony internetowej, znaleźć dane kontaktowe członków i partnerów EURES na stronie „EURES w twoim kraju” lub skontaktować się bezpośrednio z doradcą EURES telefonicznie, e-mailowo lub na czacie. Można również skontaktować się z biurem informacyjnym EURES w celu uzyskania pomocy w korzystaniu z portalu lub odpowiedzi na inne pytania.
Źródło https://ec.europa.eu/eures/public/pl/what-can-eures-do-for-you-
Usługi dla poszukujących pracy
Obywatele polscy zainteresowani pracą za granicą w państwach UE, EOG lub Szwajcarii mogą znaleźć zagraniczne oferty pracy za pośrednictwem sieci EURES:
- w centralnej bazie ofert pracy na portalu publicznych służb zatrudnienia, gdzie publikowane są m.in. zagraniczne oferty pracy, w których pracodawcy zagraniczni zadeklarowali szczególne zainteresowanie rekrutacją obywateli z Polski, obsługiwane przez wojewódzkie urzędy pracy i Ochotnicze Hufce Pracy;
Aktualne oferty w języku polskim znajdują się w zakładce Oferty pracy, staże i praktyki zawodowe / Rodzaj propozycji (oferta pracy) / Miejsce pracy (zagranica).
- na portalu EURES, gdzie publikowane są wszystkie oferty pracy ogłaszane przez partnerów EURES państw członkowskich. Oferty złożone przez pracodawców zagranicznych szczególnie zainteresowanych rekrutacją cudzoziemców z państw członkowskich są specjalnie oznaczone. Oferty na portalu EURES są publikowane w językach narodowych, przy czym część każdej oferty jest tłumaczona na wszystkie języki narodowe państw członkowskich, w tym na język polski.
Aktualne oferty pracy znajdziesz tutaj.
Wojewódzkie i powiatowe urzędy pracy oraz Ochotnicze Hufce Pracy organizują w kraju szereg wydarzeń w ramach EURES, jak: międzynarodowe targi pracy, dni rekrutacyjne i informacyjne, warsztaty itp. dla bezrobotnych i poszukujących pracy. Kalendarz wydarzeń znajdziesz tutaj.
Można również zarejestrować swoje CV na portalu EURES , gdzie będzie ono bezpośrednio dostępne dla zarejestrowanych na tym portalu pracodawców, zainteresowanych rekrutacją cudzoziemców z państw członkowskich.
Przed wyjazdem do pracy za granicę należy zapoznać się z warunkami życia i pracy w państwie, w którym zamierzamy podjąć pracę. Warto również zapoznać się z sytuacją na rynku pracy danego kraju.
Informacje na ten temat znajdują się na poniżej wymienionych stronach internetowych:
- www.eures.europa.eu – informacje nt. warunków życia i pracy oraz informacje nt. sytuacji na rynku pracy, w tym o zawodach nadwyżkowych i deficytowych w każdym z państw członkowskich. Informacje są publikowane w języku angielskim, niemieckim i francuskim,
- www.eures.praca.gov.pl – informacje nt. warunków życia i pracy w każdym państwie członkowskim. Informacje są publikowane w języku polskim.
Kontakt
Usługi w ramach EURES w OHP są świadczone przez doradców EURES zatrudnionych w 16 wojewódzkich komendach OHP. Są one ogólnodostępne, bezpłatne i skierowane do osób poszukujących pracy, zainteresowanych wyjazdem do innego kraju w celu podjęcia pracy, jak również do pracodawców, którzy chcą prowadzić rekrutację pracowników z zagranicy.
EURES_KONTAKTY_23.09.2024.docx Pobierz
Źródło: Wortal publicznych służb zatrudnienia
Usługi dla pracodawców
Sieć EURES oferuje następujące usługi dla polskich pracodawców:
- Usługi oferowane przez Europejski Portal Mobilności Zawodowej (portal EURES) – oferujący m.in.:
- dostęp do ofert pracy publicznych służb zatrudnienia z państw członkowskich,
- ogłoszenie oferty pracy na portalu EURES. Aby oferta pracy polskiego pracodawcy znalazła się na portalu EURES należy ją zgłosić do centrum edukacji i pracy młodzieży OHP lub do powiatowego urzędu pracy i przekazać informację o tym, że pracodawca życzy sobie upowszechniania swojej oferty we wszystkich krajach UE, EOG i Szwajcarii. Wówczas po zarejestrowaniu oferty pracy w systemie teleinformatycznym OHP lub powiatowego urzędu pracy oferta ta automatycznie zostanie upubliczniona na portalu EURES z odpowiednim oznaczeniem;
- dostęp do bazy CV osób zainteresowanych pracą za granicą. Dostęp ten jest możliwy po zarejestrowaniu się na portalu EURES (zakładka „Zarejestruj się w EURES” / „Zarejestruj się jako pracodawca”).
Pozostałe informacje nt. usług dla pracodawców dostępnych na portalu EURES znajdziesz tutaj.
Usługi oferowane przez OHP:
- Przyjęcie oferty pracy dla obywateli UE, EOG lub Szwajcarii i przekazanie na portal EURES oraz przyjmowanie podań o pracę i życiorysów, w przypadku gdy oferta pracy nie zawierała danych identyfikujących pracodawcę, a następnie przekazanie tych dokumentów do pracodawcy.
- W przypadku gdy pracodawca polski jest szczególnie zainteresowany rekrutacją z wybranego państwa członkowskiego UE, EOG lub Szwajcarii, oferta pracy przekazywana jest do realizacji przez wojewódzką komendę OHP, która przyjmuje ofertę, tłumaczy na język obcy i upowszechnia w wybranym państwie, a także przyjmuje podania o pracę i życiorysy, weryfikuje je i przekazuje pracodawcy, w przypadku gdy oferta pracy nie zawiera danych identyfikujących pracodawcę.
- W przypadku gdy pracodawca polski zgłosi taką potrzebę, Wojewódzka Komenda OHP może:
- pomagać pracodawcy w prowadzeniu rozmów kwalifikacyjnych z kandydatami z państw członkowskich UE, EOG i Szwajcarii,
- wspierać pracodawcę w udziale w targach pracy za granicą lub reprezentować pracodawcę na takich targach.
Powyższe usługi są dostępne w przypadku gdy wojewódzka komenda OHP posiada możliwości ich realizacji.
Aktualny kalendarz wydarzeń i targów pracy organizowanych na terenie państw członkowskich UE, EOG i Szwajcarii w ramach EURES, publikowany na portalu EURES znajduje się tutaj.
Aktualny kalendarz wydarzeń i targów pracy za granicą organizowanych w ramach EURES, w których biorą udział polscy doradcy EURES znajduje się tutaj.
Źródło: Wortal publicznych służb zatrudnienia.