• Kontrast strony

W MCK w Mysłakowicach odbyły się warsztaty kreatywne, których motywem przewodnim była rozmowa z rekruterem.  Wystarczy od 4 do 7 sekund, aby rekruter wyrobił sobie zdanie na temat kandydata. Liczy się każdy detal: wygląd, uścisk dłoni czy postawa ciała. Jeżeli na początku rozmowy o pracę zrobimy na kimś dobre wrażenie, będzie to działało na naszą korzyść podczas reszty spotkania.

W przeciwnym razie nasze szanse na powodzenie drastycznie zmaleją. Kandydat, któremu nie uda się wypaść korzystnie w ciągu pierwszych kilku sekund, w 90 proc. przypadków nie dostanie pracy. Pozostałe osoby mają 75 proc. szansy na zatrudnienie.

Rozmowa o pracę stanowi jeden z kluczowych elementów rekrutacji. Od tego, jakie wrażenie zrobisz na rekruterze, może zależeć to, czy spotkanie zakończy się dla ciebie pomyślnie.

Podczas warsztatów uczestnicy mogli sprawdzić w symulacji spotkania swoje odpowiedzi i reakcje na zadawane przez rekrutera pytania. Taka forma nauki poprzez doświadczenie przyniosła wiele zabawnych sytuacji i poszerzyła wiedzę naszych uczestników.

A oto nasze przykładowe pytania, które możesz zadać podczas symulacji rozmowy rekrutacyjnej:

Czego oczekujesz od pracy oprócz określonego wynagrodzenia?

Pieniądze są ważne, ale nie najważniejsze. Zadając to pytanie dowiesz się na ile masz do czynienia z osobą, która wie czego chce. Będziesz miał także bazę do tworzenia oferty dla kandydata.

Co najbardziej podoba Ci się w naszej firmie, a co proponowałbyś nam zmienić?

Poznasz lepiej perspektywę kandydata. Sprawdzisz jego myślenie strategiczne oraz upewnisz się czy jest naprawdę zaangażowany w rekrutację (wchodzi w rolę nowego pracownika).

W jakich zadaniach czujesz się najpewniej, a które obowiązki sprawiają Ci największy kłopot?

Przetestujesz samoświadomość potencjalnego pracownika, zderzając jego wiedzę z wynikami testu. Warto także zapytać kandydata o to, czy wykonał np. test Gallupa. A jeżeli tak, to jakie są jego talenty.

Jaki jest Twój cel zawodowy?/ Gdzie widzisz się na ścieżce zawodowej za 5 lat?

Jest to sztampowe, ale bardzo przydatne pytanie, dzięki któremu zobaczysz czy masz do czynienia z ambitną osobą nastawioną na rozwój oraz poznasz oczekiwania i marzenia zawodowe.

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej znajdziesz w Polityce prywatności. Dowiedz się więcej.