• Kontrast strony

Dzisiejszy temat zajęć wychowawczych dotyczył kwestii  prawnej na temat wynajęcia mieszkania. To bardzo poważny krok w życiu dorosłego człowieka, dlatego też dzisiejsze zajęcia zostały przeprowadzone z wychowankami kończącymi w tym roku kalendarzowym III klasę Szkoły Branżowej w zawodzie kucharz.

„Patrycja przygotowuje  się  do wynajęcia  mieszkania”

Jest to młodzież w wieku 17-20 lat, zdecydowana większość z nich deklaruje wyprowadzkę z domu rodzinnego lub opuszczenie placówek opiekuńczo – wychowawczych ze względu na pełnoletniość oraz zakończenie (na tą chwilę) nauki. Wynajęcie mieszkania, to bardzo duży i zarazem odpowiedzialny krok w stronę dorosłości. Z tą kwestią wiąże się bardzo dużo spraw, problemów, obowiązków zarówno tych prawnych jak i finansowych.

Bardzo ważna w tej kwestii jest płynność finansowa, ale nie tylko. Zarobione pieniądze, to podstawa, gdy chcemy zamieszkać samodzielnie i wsiąść odpowiedzialność za swoje życie. Płynność finansowa daje Nam komfort psychiczny, ale musi być on stały, abyśmy mogli godnie żyć. Życie osoby dorosłej to bardzo duża odpowiedzialność przede wszystkim za siebie, aby móc się w pełni realizować.

Wielokrotnie na korytarzu Ośrodka słyszałam rozmowy: „Skończę szkołę, wynajmę mieszkanie, bo będę mieć pieniądze”. Wynajęcie mieszkania nie wiąże się tylko z opłatami, zdarzają się różne sprawy na które chcielibyśmy jak najlepiej przygotować naszą młodzież. Oczywiście nie da się przewidzieć wszystkiego, ale poprzez dzisiejsze zajęcia chcieliśmy przybliżyć im wiele formalności z tym związane. Uczulaliśmy ich przede wszystkim przed tzw. ”oszustami”, którzy wynajmując mieszkanie umawiają się na tzw ”umowę ustną”, umowa powinna być przede wszystkim sporządzona w sposób jasny i klarowany, dla każdej ze stron. Należy także w pierwszych dniach pobytu posprawdzać sprzęty, które się tam znajdują. A dlatego, żeby później nie było nieprzyjemności i prób wyciągnięcia od najemcy dodatkowej gotówki, z tytułu zniszczenia mienia osoby wynajmującej.

Rozmawialiśmy na takie tematy, co należy zrobić, gdy mamy hałasujących sąsiadów, kto ponosi koszt, gdy przedmiot domostwa zostanie przez nas zniszczony, też co to jest kaucja i czy osoba od której wynajmujemy może/musi/powinna, bądź nie nam ją zwrócić; a jak zwrócić to w jakim czasie. Zagadnienia prawne. Ci dorośli ludzie często bardzo mocno byli zdziwieni, gdy okazywało się, że m.in. te problemy wymienione wyżej mają miejsce i to częściej niż  ogóle. Niektórym z nich trochę spadły te różowe okulary, które mieli na nosie jeszcze przed zajęciami, zaczęli się mocno zastanawiać, czy wyprowadzka od rodziców/opiekunów prawnych to jednak taki dobry pomysł jak myśleli. Młodość ma jednak swoje prawa, muszą oni próbować, sparzać się, aby nabrać doświadczenia życiowego. Człowiek jest stety i niestety tak skonstruowany, że uczy się nie na błędach innych, ale na swoich; jednak i to ma swoje mocne strony. Nabiera odporności i dystansu do ludzi i życia.

Należy podkreślić, że zajęcia zostały przeprowadzone w formie testu, na który składało się 15 pytań zamkniętych i otwartych. Młodzież miała kilka minut, aby samodzielnie go wypełnić, następnie omawialiśmy je wspólnie. Omawiając każde z pytań wychowawcy starali się jak najbardziej prosto i rzetelnie wytłumaczyć, dlaczego jest tak, a nie tak jak niektóry się wydawało.

Anegdotki, różne opowieści, raz na temat, kiedy indziej przy okazji niego dały naszej młodzieży zupełnie inny obraz wyobrażeniu o wynajęciu mieszkania. Nawet nie zauważyliśmy, że czas zajęć dobiegł końca i każdy z wychowanków powrócił do swoich obowiązków jako mieszkaniec Internatu.

Tekst i zdjęcia: Katarzyna Zasada wychowawca OSiW OHP Mysłakowice

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej znajdziesz w Polityce prywatności. Dowiedz się więcej.