Przez sześć dni (26.06-01.07.2023) młodzież z Hufca Pracy we Włocławku, Ośrodka Szkolenia i Wychowania w Toruniu oraz z Internationaler Bund z Frankfurtu n.Odrą wspólnie realizowała działania projektowe, do których inspiracją były wybrane profesje i obszary działalności Mikołaja Kopernika tj. astronomia, medycyna, kartografia, ekonomia i fizyka.
Rok 2023 obchodzony jest pod hasłem 550 rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika, który był człowiekiem wielu talentów, zainteresowań, które przełożyły się na jego wybitne osiągnięcia naukowe w kilku dziedzinach. Do tegorocznego tematu przewodniego nawiązywało spotkanie młodzieży polsko-niemieckiej, w której udział wzięło 10 uczestników OHP z województwa kujawsko-pomorskiego oraz 8 uczestników z IB Frankfurt n. Odrą wraz z opiekunami.
Młodzież i wychowawcy odwiedzili Dom Kopernika z interaktywną wystawą, wzbogacili swoją wiedzę o astronomii biorąc udział w seansie „Makrokosmos” w toruńskim Planetarium. Kolejnego dnia odwiedzili Włocławek, gdzie czekała na nich krótka gra miejska przygotowana w aplikacji ActionBound przez instruktorkę Szkoły Instruktorskiej „Quercus” ChKP ZHP. Następnie przyszedł czas na odkrywanie smaków kuchni polskiej, regionalnej i gościnę u pań z KGW „Bzówki” z Modzerowa. Dzień wcześniej obie grupy młodzieży wzajemnie przygotowały dla siebie kulinarne niespodzianki na wieczorną kolację. Ponieważ Mikołaj Kopernik również napisał traktat monetarny Meditata , uczestnicy wybrali się do Bydgoszczy na zajęcia warsztatowe „Monety europejskie przed wprowadzeniem euro” do Europejskiego Centrum Pieniądza. Czwartkowego popołudnia z pomocą aplikacji Canva oraz zgromadzonych zdjęć wykonali okolicznościowe-projektowe pocztówki, które po wydrukowaniu będą stanowić element upowszechniania projektu. Jeszcze przed zachodem słońca wyłoniono zwycięzców w quizie o Mikołaju Koperniku oraz goście z IB przybliżyli swoje miasto czyli Frankfurt nad Odrą. Kulminacyjnym punktem projektu były autorskie zajęcia, które przeprowadzili uczestnicy wymiany na terenie placu zabaw Piernikowe Miasteczko w Toruniu. W tworzeniu prac plastycznych „Kopernik moimi oczami” oraz grach i zabawach sportowych mogły wziąć udział wszystkie chętne dzieci oraz zaproszona grupa koła plastycznego z Ogniska Pracy Pozaszkolnej „Dom Harcerza” w Toruniu. Piątkowe popołudnie uczestnicy spotkania spędzili w gościnnych murach Akademii Nauki na zajęciach pod hasłem „STEM na wesoło”. Piątkowy wieczór wypełnił spacer i pożegnanie z toruńską starówkę. W trakcie ostatnich sobotnich zajęć młodzież grała w bingo, uczestniczyła w mini grze terenowej, głosowała na najlepsze ich zdaniem aktywności – zdecydowanie wygrała wizyta w Planetarium i Domu Kopernika.
W trakcie spotkania uczestnicy chętnie korzystali z zawartości pakietów powitalnych PNWM dla młodzieży oraz Książek do wymiany, stanowiących rodzaj pamiętnika/zeszytu do codziennej, wieczornej refleksji połączonej z elementami animacji językowej. Całe spotkanie zostało podsumowanie z wykorzystaniem cyfrowej platformy i-EVAL (Ewaluacja Międzynarodowych Spotkań Młodzieży).
Uczestnicy skierowali specjalne podziękowania do pośredniczki językowej pani Lucyny za nieocenione wsparcie w komunikacji oraz do instytucji, które przekazały drobne upominki tematycznie związane z grodem Kopernika lub jego osobą, a są to: Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Urząd Miasta Torunia, Dom Kopernika, Archiwum Państwowe w Toruniu, a także do gości z Olsztyna biorących udział w 43. Międzynarodowym Zjeździe Miast Nowej Hanzy.
Projekt „Kierunek 5.5.0” (50133-23) został dofinansowany przez Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży.
Autor tekstu: Katarzyna Dulska, Zespół Programów Międzynarodowych
Autorzy zdjęć: Justyna Kurlapska, wychowawca z Hufca Pracy we Włocławku, Izabella Kwiatkowska, wychowawca z Ośrodka Szkolenia i Wychowania w Toruniu