flaga Ukrainy
  • Kontrast strony

            Okres Bożego Narodzenia to magiczny czas. Choć dla wszystkich w Europie związany jest z celebrowaniem narodzin Pana Jezusa, zwyczaje związane z tym cudownym wydarzeniem różnią się w poszczególnych państwach Europy.

W Polsce wieczerza rozpoczyna się od łamania i dzielenia się opłatkiem, podczas którego składamy sobie najlepsze życzenia. W Hiszpanii odpowiednikiem opłatka jest chałwa, a sama wieczerza rozpoczyna się po pasterce. Prezenty rozdawane są 6 stycznia w Święto Trzech Króli, jako upamiętnienie darów, które otrzymał Pan Jezus od mędrców ze Wschodu.

Wśród wielu wspaniałych ozdób i dekoracji świątecznych zaskoczyć może bombka w kształcie ogórka na niemieckich choinkach. Zawieszana jest w dostępnym dla dzieci miejscu. Osoba, która znajdzie ją jako pierwsza otrzymuje dodatkowy prezent oraz błogosławieństwo na kolejny rok.

O godzinie 17 w austriackich oknach rozbrzmiewa mały dzwoneczek. Jest to oznaka rozpoczynającej się właśnie wieczerzy wigilijnej. Warto pamiętać, że jedna z najpiękniejszych kolęd na świecie ,,Cicha noc, święta noc” wywodzi się właśnie w tego kraju.

W polskich domach zgodnie z tradycją zostawia się jedno nakrycie dla przybysza, w Portugalii natomiast zostawia się jedno wolne dla miejsce dla zmarłych. Co więcej, przygotowane nakrycie jest pełne jedzenia. Portugalczycy wierzą, że to zapewni im opiekę zmarłych nad domem przez cały rok.

Włoski odpowiednik, a właściwie odpowiedniczka Świętego Mikołaja czyli La Bekana to czarownica, która rozdaje grzecznym dzieciom prezenty. Natomiast dla tych, które były niegrzeczne pozostawia węgiel, popiół, czosnek czy cebulę.

Autor tekstu:Nina Kaleta: Asystent Eures

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej znajdziesz w Polityce prywatności. Dowiedz się więcej.