flaga Ukrainy
  • Kontrast strony

         Ferie to czas odpoczynku, regeneracji czy aktywnego spędzania czasu na świeżym powietrzu. Ten czas można wykorzystać również na rozwój swoich umiejętności, np. językowych, które są bardzo cenne w dzisiejszym świecie.

Nauka języka obcego wcale nie musi być nudna i opierać się jedynie na korzystaniu z podręczników czy słowników. Oto kilka podpowiedzi na kreatywne przyswajanie wiedzy.

Po pierwsze, aby rozpocząć naukę, która ma przynieść rezultaty zacznij od pozytywnego nastawienia. Sama świadomość, że chcemy się nauczyć, a nie musimy dużo zmienia. Zmuszanie się, budzi w nas jedynie negatywne emocje. Przyswajanie nowych słówek, zwrotów czy czasów będzie łatwiejsze, gdy robimy to z ochotą. Świetnie sprawdzi się tutaj metoda SMART, gdzie ustalamy konkretny cel, który będzie mierzalny, osiągalny i określony w czasie, np. nauka 30 słówek w trzy dni. Motywująca może być tutaj nagroda po osiągnięciu zamierzonego celu 😉 Nie musi być to nic kosztownego, często większą wartość mają rzeczy niematerialne. Czy godzinny relaks w domowym Spa nie brzmi dobrze? 😉

Ciekawym pomysłem jest przyklejanie karteczek na dany przedmiot z jego tłumaczeniem na język obcy. Wtedy łatwiej nam zapamiętać znaczenie danego słówka. Czytając instrukcję działania jakiegoś przedmiotu czy nazwę produktu w sklepie, zwróć uwagę na tę w języku obcym, którego chcesz się nauczyć. To świetny sposób, zwłaszcza dla wzrokowców.

Aby przełamać barierę w porozumiewaniu się w języku obcym warto na głos mówić, np. czym aktualnie się zajmujemy, opisać przedmioty które nas otaczają lub spróbować opowiedzieć o jakimś wydarzeniu. Kiedy nie pamiętamy jakiegoś słówka szybko możemy sprawdzić jego znaczenie w Internecie. Troszkę trudniejszą, ale za to bardziej kreatywną formą jest próba opisania danego przedmiotu innymi słowami. Jeżeli nie możesz takiego ćwiczenia wykonać na głos, spróbuj w myślach. Jednak usłyszenie tego, jak wypowiadamy wiele słów pomaga nam usprawnić porozumiewanie się w języku obcym. Genialnym rozwiązaniem jest poproszenie znajomych czy rodzeństwo o rozmowę w danym języku czy pisanie wiadomości. To doskonały trening Waszych umiejętności językowych.

Po trzecie, oglądając wieczorem film warto wyłączyć polskiego lektora tak, aby słyszeć oryginalne wypowiedzi aktorów, a w ustawieniach włączyć napisy w języku rodzimym, abyś mógł sprawdzić znaczenie słów, jeżeli coś umknie Twojej uwadze. Nawet jeśli teraz wydaje Ci się to trudne, z czasem zauważysz jak rośnie zasób słownictwa, które rozumiesz. Jeżeli nie jesteś jeszcze na tak zaawansowanym poziomie znajomości języka zacznij od włączenia napisów w języku obcym i śledź je podczas wypowiedzi aktorów.

W Internecie jest wiele źródeł, z których możemy czerpać wiedzę i poszerzać swój warsztat językowy. Warto pobrać na smartfona darmową aplikację, która na pewno ułatwi  naukę. Wiele z nich ma włączone powiadomienia i przypomnienia o kolejnej lekcji języka obcego.

Aby skutecznie przyswoić język obcy musimy się nim otaczać. Jeżeli coś czytamy, starajmy się to robić w języku, który aktualnie ćwiczymy. Nawet zmiana menu w telefonie na język obcy umożliwia nam ciągły kontakt z językiem.

Efekty jakie odniesiesz w nauce języka obcego zależą od Ciebie. Warto sięgnąć po inne metody, a sumienna i systematyczna praca przyniesie zamierzone efekty.

Autor tekstu: Nina Kaleta – Asystent Eures

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej znajdziesz w Polityce prywatności. Dowiedz się więcej.