
W 158 rocznicę wybuchu powstania styczniowego delegacja młodzieży z OSiW OHP w Starachowicach w dniu 21 stycznia roku udała się na najstarszy miejski cmentarz parafialny przy ulicy Iłżeckiej. Znajduje się tu odrestaurowany ze społecznych środków nagrobek Józefa Szaybo – rotmistrza z czasów powstania styczniowego. Powstańczy bohater walk z Rosjanami z okolic Białegostoku - skąd pochodził - osiadł po upadku powstania w Starachowicach, gdzie pracował jako zarządca zakładu metalurgicznego w Brodach. Poślubił córkę Stanisława Moniuszki – wybitnego polskiego kompozytora, twórcy opery narodowej.
W Wąchocku pod pomnikiem dyktatora powstania styczniowego Mariana Langiewicza młodzież ośrodka OHP zapaliła symboliczny znicz pamięci także dla wielu bezimiennych bohaterów, którzy pragnienie wolności okupili daniną krwi. Konfiskata majątków, masowe zsyłki na Sybir, emigracja, więzienie – to pozostałe reperkusje udziału w powstaniu wymierzane przez bezwzględnego zaborcę. A mimo to powstanie styczniowe było największym zrywem narodowowyzwoleńczym Polaków w czasie zaborów, w którym udział wzięło około 200 000 naszych rodaków.
Z młodzieżą w miejscach patriotycznej pamięci byli: kierownik internatu Lucyna Prokop, instruktor Katarzyna Osińska i wychowawca Maciej Górski.
Fot..–.starachowicka.młodzież.OHP.w.hołdzie.bohaterom........................................ Autor tekstu i zdjęć: Maciej Górski