
17 maja młodzież z OSIW OHP w Starachowicach brała udział w zajęciach z fonoholizmu – czyli nadużywania telefonów komórkowych, prowadzonych przez wychowawcę Annę Rosińską. Fonoholizm – uzależnienie od smartfona, które stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia a nawet życia. Dotyczy ono nie tylko dzieci i młodzieży, ale również dorosłych. Młodzież dowiedziała się czym jest fonoholizm i jak sobie z tym radzić.
Pokolenie sieci, pokolenie szklanych ekranów, pokolenie always on – to tylko niektóre z określeń współczesnego pokolenia młodzieży urodzonej po 1995 roku. To osoby przepływające między światem realnym i światem wirtualnym, w którym zaspokajają swoje dziecięce i młodzieńcze potrzeby, spędzają czas wolny, poszukują akceptacji i budują poczucie przynależności. Jednakże zbytnie zanurzenie w świat cyfrowy, bez odpowiedniego udziału bezpośrednich relacji, może przyczyniać się do nadużywania Internetu i cyfrowych urządzeń mobilnych tzw. siecioholizm. W skrócie można powiedzieć, że uzależnienie od Internetu to zachowanie charakteryzujące się utratą kontroli nad korzystaniem z tego narzędzia. Może doprowadzić w rezultacie do społecznej izolacji oraz zaniedbywania różnych form aktywności społecznej, nauki, aktywnego wypoczynku, higieny osobistej, zdrowia fizycznego i psychicznego.
Uczestnicy w ramach zajęć sami mogli stworzyć zasady korzystania z telefonu, które zobowiązali się przestrzegać. Otrzymali również grafikę i krótko prezentowali przesłanie danego rysunku. Na koniec wszyscy uczestnicy pisali test „Czy jesteś uzależniony od telefonu komórkowego” oraz zinterpretowali jego wyniki.
Autor tekstu i zdjęć: Anna Rosińska