
Młodzież OSiW ze Starachowic pod opieką wychowawców Mieczysława Rosińskiego i Macieja Górskiego poznała historię pierwszych samochodów ciężarowych, które produkowano w Starachowicach. Obecnie wyremontowane zabytkowe egzemplarze stanowią niewątpliwą atrakcję miejskich rond i skwerów, przypominając o chlubnych tradycjach motoryzacyjnych Starachowic. Uczestniczy wycieczki zapalili znicz pamięci obrońcom starachowickich zakładów metalowych pod pamiątkowym obeliskiem.
W języku angielskim „star” oznacza gwiazdę, ale w tym przypadku „ Star” to skrót pochodzący od nazwy miasta nad Kamienną. Ciężarówki wytwarzane w Starachowicach były w drugiej połowie XX wieku „gwiazdami” odradzającego się po wojnie polskiego przemysłu motoryzacyjnego.
Pierwszy prototyp Stara 266 zbudowany został w 1969 roku. W latach 1970 – 1973 przeprowadzono testy drogowe kolejnych prototypów oraz prace mające na celu przygotowanie fabryki w Starachowicach do produkcji nowego modelu. Produkcję seryjną Stara 266 rozpoczęto w 1973r. Ten wojskowy Star konkurował ze znanymi w świecie zachodnim markami niemieckimi i amerykańskimi.
Młodzież z dużym zainteresowanie słuchała prelekcji przedstawionej przez wychowawców i oglądała zabytkowe ciężarówki wojskowe i specjalistyczne.
Autor zdjęć: Maciej Górski i Mieczysław Rosiński