flaga Ukrainy
  • Kontrast strony

            W związku z panującą pandemią na całym świecie pojawiają się obostrzenia dotyczące przemieszania się między danymi państwami, funkcjonowania w przestrzeni publicznej czy formy pracy. Niezależnie od wprowadzanych obostrzeń na całym świecie, pracodawcy nadal poszukują pracowników.

Przed podjęciem ostatecznej decyzji dotyczącej wyjazdu konieczne jest sprawdzenie firmy lub agencji pracy pośredniczącej w procesie zatrudniania jak i samego pracodawcę. Pierwszym krokiem jest odszukanie informacji w Internecie, zapoznanie się z opiniami, aby upewnić się, że pracodawca bądź stanowisko istnieje. Roztropnie jest nabrać podejrzeń w stosunku do firmy, która w ogłoszeniu zamieszcza jedynie numer telefonu komórkowego. Warto dopytać pracodawcę gdzie i pod jakim numerem zarejestrował swoją działalność. Bezpiecznym rozwiązaniem jest poszukiwanie pracy przez sprawdzone instytucje takie jak Ochotnicze Hufce Pracy, Urzędy Pracy czy Agencje Zatrudnienia wpisane do rejestru, który potwierdza wiarygodność.

W umowie muszą zostać zawarte takie informacje jak: stanowisko, wysokość wynagrodzenia, okres na jaki umowa zostanie zawarta czy warunki zatrudnienia. Pośrednik nie może pobierać żadnych opłat za znalezienie pracy. Wyjątek stanowią koszty związane z tłumaczeniem dokumentów czy zakupem biletów na przejazd. Warto upewnić się, że rzeczywisty koszt podróży jest tożsamy z tym jaki deklaruje firma. Nieuczciwi pośrednicy czy pracodawcy mogą oczekiwać zapłaty za mieszkanie jeszcze przed przyjazdem, niestety na miejscu może okazać się, że mieszkania nie ma i nie będzie możliwości odzyskania pieniędzy. Nie pokrywaj takich opłat przed wyjazdem.

Aby przygotować się na pobyt w innym państwie warto sprawdzić m.in. koszty produktów, biletów przejazdu czy opłat związanych z wynajmem mieszkania. Konieczne jest zapoznanie się z najważniejszymi zasadami oraz normami prawnymi obowiązującymi w danym państwie. Istotne informacje to wysokość minimalnego wynagrodzenia, gdzie należy zgłosić się po przyjeździe, jak ubiegać się o pozwolenie na pobyt oraz zakres przysługującej opieki medycznej. Warto zabrać ze sobą dokumenty potwierdzające doświadczenie zawodowe oraz posiadane kwalifikacje przetłumaczone na język pracodawcy. Upewnij się, że Twoje zatrudnienie będzie legalne oraz sprawdź gdzie znajduje się polski konsulat.

Kluczowe jest zabranie ze sobą wystarczającej ilości gotówki, by w razie problemów lub niepowodzenia zakupić bilet powrotny do kraju.

Dobre przygotowanie do wyjazdu oraz sprawdzenie pracodawcy to podstawa. Zwiększamy tym swoje bezpieczeństwo za granicą oraz zmniejszamy poczucie niepewności i stresu. Więcej informacji można odnaleźć na oficjalnych stronach europejskiego pośrednictwa pracy lub skontaktować się z doradcami Eures zatrudnionymi w Urzędach Pracy lub OHP, którzy pomogą w znalezieniu sprawdzonej oferty pracy.

Autor: Nina Kaleta - Asystent Eures

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej znajdziesz w Polityce prywatności. Dowiedz się więcej.