• Kontrast strony

Próbę analizy przyczyn niepowodzeń w procesie poszukiwania pracy podjęli uczestnicy zajęć, które dnia 20 listopada przeprowadził doradca zawodowy z Młodzieżowego Centrum Kariery w Zambrowie w miejscowym Zespole Szkół Agroprzedsiębiorczości w ramach utrzymania projektu „OHP jako realizator usług rynku pracy”.

Poszukiwanie zatrudnienia nie jest procesem ani łatwym, ani krótkotrwałym. Częstokroć zabiera mnóstwo czasu i wysiłku, wymaga wielkiej cierpliwości, determinacji, wytrwałości i pokory. Czasami mówi się nawet, że poszukiwanie pracy jest samo w sobie ciężką pracą, a znalezienie odpowiedniego zatrudnienia trwa nierzadko tygodniami, a bywa że i miesiącami. Dlatego też poszukujący nie tylko powinni „uzbroić się w cierpliwość”, ale także uświadomić sobie, które z popełnianych, częstokroć zupełnie bezwiednie błędów, powodują, że przez długi okres nie mogą znaleźć pracy.

Porażki są wpisane w ludzkie życie i nie da się ich całkowicie wyeliminować, ale warto i należy poznać ich przyczyny, by mieć świadomość popełnianych błędów po to, aby móc im przeciwdziałać, bądź ich unikać. Przyczyny niepowodzeń w procesie poszukiwania pracy wynikające ze strony bezrobotnego, to przede wszystkim brak odpowiednich kwalifikacji, bądź doświadczenia zawodowego, braki edukacyjne oraz duża konkurencja na rynku zatrudnienia. Zdarza się też niejednokrotnie, iż osoby bezrobotne zbyt słabo angażują się w poszukiwanie pracy, nie przygotowują się do rozmów kwalifikacyjnych, mają zbyt wygórowane oczekiwania i wymagania wobec pracodawcy, a jakość dokumentów aplikacyjnych pozostawia wiele do życzenia. Wśród przyczyn niezależnych od osób bezrobotnych znajdują się głównie: mała ilość ofert pracy, wysokie bezrobocie, bankructwa i likwidacja zakładów pracy, kryzys finansowy, ale też i samo nastawienie pracodawców do pracowników, wygórowane wymagania i oczekiwania stawiane kandydatom do pracy, dyskryminacja ze względu na płeć, wiek, czy stan zdrowia. Przyczyn niepowodzeń w poszukiwaniu zatrudnienia jest bardzo wiele.

Najważniejsze jednak jest to, by osoby bezrobotne mając świadomość ograniczeń i błędów podejmowali próby radzenia sobie ze wszelkimi przeszkodami na rynku pracy.

Autor tekstu: Elżbieta Gacka-Modzelewska – doradca zawodowy MCK w Zambrowie
Zdjęcie: Wychowawca klasy

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej znajdziesz w Polityce prywatności. Dowiedz się więcej.