• Kontrast strony

Zbliżają się wakacje, czas zasłużonego wypoczynku po długiej i wytężonej pracy umysłowej. To czas kiedy młodzież pozostaje często bez nadzoru dorosłych. Właśnie w tym czasie młodzi ludzie często zawierają nowe znajomości, dlatego młodzież powinna wiedzieć jak mądrze wybierać, aby samemu sobie nie szkodzić.

W dniu 11 czerwca, w Bursie Szkolnej nr 1, odbyła się debata zorganizowana przez Panią mł. asp. Agnieszkę Predko z Komendy Powiatowej Policji w Zambrowie pod tytułem „Mam wybór…… wybieram rozsądnie” w ramach Wojewódzkiego Programu Profilaktycznego. Na debatę przybyli przedstawiciele wielu instytucji naszego miasta w tym; Policji, GOPS, Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej, Caritas, nauczyciele, młodzież oraz uczestnicy Hufca Pracy w Zambrowie wraz z kadrą hufca Justyną Jabłońską i Iwoną Gniazdowską oraz nauczycielem szkoły Stowarzyszenia Wspierania Edukacji i Rynku Pracy w Zambrowie p. Marcinem Szczepańskim.

Pani aspirant na co dzień zajmująca się zakresem profilaktyki uzależnień wśród młodzieży mówiła o początkach uzależnienia, jak ono działa i jakie może nieść za sobą skutki społeczne. Zwróciła uwagę, jak poważne zagrożenie dla życia i zdrowia stanowi zażywanie substancji psychoaktywnych. Ostrzegała również przed przypadkowymi próbami różnych dopalaczy podczas wakacji. Psycholog z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Zambrowie omówiła problem od czego można się uzależnić? Alkohol, dopalacze, papierosy, narkotyki, telewizja, Internet wszystko, co wpływa na nasz „ośrodek przyjemności” może prowadzić do nałogu. Jako powody młodzież wymienia problemy z rodzicami, przyjaciółmi, kłopoty sercowe lub w szkole, chęć zabawy lub przeżycia czegoś nowego, brak akceptacji. Pani psycholog opowiedziała również o tym, jak powstaje uzależnienie i jak je rozpoznać, oraz o krokach prowadzących do nałogu oraz czynnikach, które mogą uchronić od uzależnienia. Kierownik z zambrowskiego Ośrodka Wsparcia Rodziny Caritas, w którym prowadzona jest Poradnia Uzależnień dla osób z problemami alkoholowymi, uzależnieniami od hazardu, narkotyków i innych środków psychoaktywnych opowiedziała o pracy Ośrodka, gdzie działa grupa dla osób współuzależnionych.

W dalszej części debaty pracownik socjalny Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Zambrowie, zajmująca się przeciwdziałaniem przemocy w rodzinie - opowiedziała, jak destrukcyjnie nadużywanie alkoholu wpływa na relacje w rodzinie. Prelegentka podzieliła się również swoimi doświadczeniami w pracy z osobami i rodzinami osób uzależnionych. Opowiedziała krótko na temat przemocy domowej nie tylko tej fizycznej ale również psychicznej.
Na koniec swoje świadectwo życia przedstawił jeden z mieszkańców naszego miasta, który zanim osiągnął pełnoletność, już był uzależniony. Opowiadał, że sięgnął po alkohol w wieku 13 lat, a pierwsze leczenie rozpoczął już w wieku 17 lat, lecz nie przyniosło to spodziewanego efektu. Po powrocie do „środowiska”, wrócił do nałogu. Jest czysty od 5 lat. To jednak codzienna walka z nałogami, która nigdy nie byłaby zwycięska, gdyby nie Bóg. To Bóg pomógł mu w wyjściu z uzależnienia i uratował jego rodzinę – tak mówił o swoim życiu.

Debata miała za zadanie uświadomić słuchaczom jakie konsekwencje niesie za sobą eksperymentowanie z narkotykami i dopalaczami. Młodzież miała okazję obejrzeć prezentację multimedialną i posłuchać najnowszych badań na temat szkodliwości popularnych ostatnio e-papierosów oraz energetyków. Była doskonałą okazją do wymiany informacji i podzielenia się spostrzeżeniami na temat problemu uzależnień w naszym powiecie oraz metodom ich eliminowania. Miejmy nadzieję, że usłyszane informacje nie pójdą na wiatr i staną się ważnym drogowskazem w życiu naszego młodego pokolenia.

Autor tekstu: Iwona Gniazdowska – mł. wychowawca Hufca Pracy w Zambrowie, Grażyna Dembek – komendant Hufca Pracy w Zambrowie
Zdjecia: Justyna Jabłońska – wychowawca Hufca Pracy w Zambrowie

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej znajdziesz w Polityce prywatności. Dowiedz się więcej.