• Kontrast strony

W Młodzieżowym Centrum Kariery w Wysokiem Mazowieckiem, w dniu 20 listopada, odbyło się spotkanie w ramach utrzymania rezultatów projektu „OHP jako realizator usług rynku pracy”. Tematyka spotkania obejmowała najistotniejsze zagadnienia dotyczące metod aktywnego szukania pracy.

Kluczowym celem, jaki wyznaczył doradca zawodowy młodzieży obecnej podczas spotkania, była odpowiedź na pytania – co to takiego?, co to znaczy aktywnie szukać pracy? Niewiele osób zdawało sobie z tego sprawę, iż aktywne poszukiwanie pracy to też „praca”, która przynosi rezultaty tylko wtedy, gdy jest wykonywana systematycznie i przez co najmniej kilka godzin dziennie. Można więc zaryzykować stwierdzeniem, że jest to „praca na pełen etat”. Zanim jednak młody człowiek przystąpi do działania, musi odpowiedzieć na kilka podstawowych pytań. Najważniejsze z nich dotyczy nas samych, tego co lubimy robić i w czym jesteśmy dobrzy, gdyż znajomość własnych predyspozycji i oczekiwań zawęża obszar poszukiwań i daje nam możliwość stworzenia CV z celem zawodowym, który z pewnością zwróci uwagę potencjalnego pracodawcy. Ważny jest również udział w wydarzeniach branżowych, konferencjach, czy szkoleniach, które to dają nam możliwość nawiązania nowych kontaktów oraz cenne informacje.

Praktyki i staże, to kolejna forma zdobycia nowych kontaktów, która daje nam możliwość otrzymania ciekawej propozycji pracy, a jeżeli nasze obowiązki wykonujemy sumiennie, zwiększa to nasze szanse na zatrudnienie w danej firmie po zakończeniu praktyk lub stażu. Metod poszukiwania pracy jest wiele, jeżeli większość z nich zawodzi, to można również zastanowić się nad umieszczeniem swojej oferty w prasie lub na stronie internetowej. Warto też poświęcić trochę czasu i zamieścić swoje CV w bazach danych portali pracy, aby dać potencjalnemu pracodawcy możliwość znalezienia nas i odezwania się z ofertą pracy.

W trakcie spotkania doradca zawodowy zachęcał młodzież do czynnego i aktywnego szukania pracy, zaoferował również swoją pomoc przy realizacji tych trudniejszych dla uczestników formach, tj. napisanie oferty do prasy, zamieszczenie CV w bazie danych portali pracy.

Autor tekstu i zdjęcia: Olga Zarzecka – doradca zawodowy MCK w Wysokiem Mazowieckiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej znajdziesz w Polityce prywatności. Dowiedz się więcej.