• Kontrast strony

Każdy z nas codziennie porozumiewa się z wieloma ludźmi, to komunikacja interpersonalna stanowi podstawy naszych relacji z drugą osobą. Jest to jedna z bardzo ważnych i oczywistych umiejętności i wcale nie musi być łatwa. Bardzo często niestety zdarza się nam mówić i być nierozumianym, słuchać, ale nie słyszeć. Jak należy mówić, aby nas słuchano? Co sprawia, że się rozumiemy? 6 listopada br. zastanawiała się nad tym młodzież gimnazjalna w czasie spotkania z doradcą zawodowym z Młodzieżowego Centrum Kariery w Łapach, przeprowadzonego w ramach utrzymania rezultatów projektu „OHP jako realizator usług rynku pracy”.

W trakcie zajęć młodzi ludzie poznali główne zasady dobrego komunikatu, ważność kontaktu wzrokowego, wyrazu twarzy, postawy ciała. Doradca zawodowy uświadomił gimnazjalistom, że drogą komunikacji interpersonalnej wyrażamy swoje myśli, poglądy, uczucia, budujemy więzi, uzyskujemy pomoc i wsparcie, wymieniamy informacje, czy wykonujemy wspólne zadania. Podkreślił, że istotą każdej dobrej rozmowy jest wzajemna relacja, służą temu dwie bardzo ważne umiejętności: słuchania i mówienia. Zaznaczył, że komunikacja interpersonalna jest wtedy satysfakcjonująca, gdy traktujemy rozmówcą serio, szanujemy jego czas, pamiętamy, że jesteśmy partnerami do rozmowy, wyrażamy się jasno i konkretnie.

Dzięki aktywnym formom zajęć młodzież mogła przetestować swoje umiejętności komunikacyjne, a w trakcie ćwiczeń praktycznych na przykładach doświadczyć, jak brak informacji zwrotnej utrudnia kontakt z drugą osobą, burzy relacje międzyludzkie. Gimnazjaliści stwierdzili, że ważne jest, jak się słucha, ponieważ dobra rozmowa jest dialogiem, a nie monologiem.

Autor tekstu: Ewa Porowska-Piekut - doradca zawodowy MCK w Łapach
Zdjęcia: Ewa Porowska-Piekut - doradca zawodowy MCK w Łapach, Hubert Łapiński - wolontariusz MCK

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej znajdziesz w Polityce prywatności. Dowiedz się więcej.