• Kontrast strony

Dla większości osób asertywność kojarzy się z umiejętnością mówienia „nie". Tymczasem pod tym pojęciem kryje się znacznie więcej. Za osoby asertywne najczęściej uważane są takie, które żyją w zgodzie ze sobą i z innymi. Nikt nie rodzi się z darem asertywności. Wszyscy musimy się tego nauczyć. Dlatego tak ważne jest, żebyśmy zaczęli jak najwcześniej korzystać z tej wiedzy. Mając to na uwadze, pierwszego dnia ferii zimowych, czyli 21 stycznia 2019 roku, w Młodzieżowym Centrum Kariery w Bielsku Podlaskim odbyło się spotkanie doradcy zawodowego z uczniami ze Szkoły Podstawowej Nr 4 w Bielsku Podlaskim, która zamiast siedzieć w domu przed komputerem lub telewizorem wybrała bardziej pożyteczną formę spędzania wolnego czasu.

Podczas zajęć młodzież dowiedziała się, jak ważne jest samodzielne podejmowanie decyzji i ponoszenie za nie pełnej odpowiedzialności, a także dokonała bilansu własnych umiejętności, zainteresowań, uzdolnień i predyspozycji zawodowych oraz swoich mocnych i słabych stron. Młodzi ludzie mieli również możliwość zapoznania się z trzema podstawowymi typami zachowań interpersonalnych, czyli zachowaniami uległymi, agresywnymi oraz asertywnymi. Nauczyli się je rozpoznawać, rozróżniać i dostrzegać ich konsekwencje w swoim codziennym życiu.

W trakcie zajęć doradca zawodowy starał się uświadomić ich uczestnikom, że podstawą prawidłowej komunikacji w każdej grupie społecznej powinien być szacunek i otwartość na innych, które powodują, że słuchamy się nawzajem. Wzajemne lubienie się pomaga, ale nie jest niezbędne, aby dana grupa efektywnie realizowała swoje cele. Asertywność związana jest z akceptacją tego, że nie musimy wszystkich osób znajdujących się w naszym bezpośrednim otoczeniu darzyć taką samą sympatią, podobnie jak nie wszyscy muszą tak samo lubić nas.

Istnieje mnóstwo przyczyn, dla których w tym akurat miejscu i czasie ktoś kogoś lubi mniej lub bardziej. Zachowując się asertywnie należy zaakceptować różnice między ludźmi i ich prawo do posiadania i wyrażania własnego zdania oraz pogodzić się z tym, że inni również mają prawo nas nie lubić. A także dać sobie przyzwolenie na to samo. Warto jest bowiem pamiętać, że nawet jeśli ktoś nie jest naszym najlepszym kolegą, należy mu się taki sam szacunek, jak każdemu innemu człowiekowi znajdującemu się w naszym bezpośrednim otoczeniu.

Autor tekstu i zdjęcia: Andrzej Krasowski, doradca zawodowy Młodzieżowego Centrum Kariery w Bielsku Podlaskim

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej znajdziesz w Polityce prywatności. Dowiedz się więcej.