
Z okazji przypadającego na 4 lutego Światowego Dnia Walki z Rakiem, wychowawcy z Hufca Pracy w Nysie przygotowali dla uczestników pogadanki w klasach dotyczące tematyki nowotworów. Młodzieży przedstawiono "Europejski Kodeks Walki z Rakiem", czyli 12 sposobów na zmniejszenie ryzyka zachorowań na raka.
Głównym celem stworzenia kodeksu jest wspieranie rozwoju świadomości zdrowotnej dzieci i młodzieży. Wychowawcy przypomnieli uczestnikom, jak ważna jest profilaktyka w zapobieganiu chorobom nowotworowym poprzez analizę poszczególnych punktów kodeksu, w których zaleca się:
- Nie pal, nie używaj tytoniu w żadnej postaci;
- Stwórz w domu środowisko wolne od dymu tytoniowego;
- Utrzymuj prawidłową masę ciała;
- Bądź aktywny fizycznie w codziennym życiu;
- Przestrzegaj zaleceń prawidłowego sposobu żywienia;
- Ogranicz spożycie alkoholu;
- Chroń się przed słońcem;
- Chroń się przed działaniem substancji rakotwórczych w miejscu pracy;
- Chroń się przed promieniowaniem radonowym w domu;
- (dotyczy kobiet): Jeśli możesz – karm piersią i ogranicz stosowanie hormonalnej terapii zastępczej (HTZ);
- Zaszczep dzieci przeciwko HBV i HPV;
- Korzystaj z badań przesiewowych.
Te i inne informacje na ten temat można znaleźć na stronie: https://pacjent.gov.pl/aktualnosc/europejski-kodeks-walki-z-rakiem
Kilka prostych zasad prowadzących do wypracowania zdrowego stylu życia w znacznym stopniu może ograniczać rozwój chorób nowotworowych jak podaje WHO nawet o 50%. Młodzież chętnie dyskutowała na każdy z punktów mówiąc jak z ich perspektywy należy „żyć” aby świadomie uniknąć choroby. Następnie wychowawcy przedstawili rodzaje nowotworów złośliwych, jakie najczęściej występują u kobiet i mężczyzn oraz statystyki zachorowań w Polsce. W klasach zostały wykonane plakaty nawiązujące do solidaryzowania się z osobami chorymi na nowotwory. Na koniec zajęć uczestnicy wypełnili ankietę ewaluacyjną na temat swojej wiedzy na temat nowotworów, a wychowawcy wręczyli uczestnikom czerwone kokardki, które są symbolem światowego Dnia Walki z Rakiem.