
"O godzinie 5 rano w wagonie kolejowym pod Compiegne dnia 11 listopada 1918 roku marszałek Ferdynand Foch podyktował Niemcom warunki kończącego działania wojenne rozejmu, który kończy I wojnę światową. Tego samego dnia "wobec grożącego niebezpieczeństwa zewnętrznego i wewnętrznego, dla ujednolicenia wszelkich zarządzeń wojskowych i utrzymania porządku w kraju" Rada Regencyjna przekazuje władzę wojskową i naczelne dowództwo wojsk polskich, jej podległych, brygadierowi Józefowi Piłsudskiemu. Polska odzyskuje niepodległość".* 11 listopada to dla nas, Polaków jedna z najważniejszych dat w kalendarzu. Właśnie wtedy obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości. To właśnie 11 listopada 1918 r., po 123 latach zaborów, nasz kraj znów pojawił się na mapie Europy. Wspomnianego dnia, słynny polski przywódca i działacz niepodległościowy Józef Piłsudski, został Naczelnym Dowódcą Wojsk Polskich, a przebywające na naszych ziemiach oddziały obcych żołnierzy, zaczęły się z nich wycofywać. Ponownie mogliśmy zacząć się cieszyć ze swojego własnego domu – Polski, która przez wiele lat zawłaszczona była przez Rosję, Prusy i Austrię.
W 105. rocznicę Narodowego Święta Niepodległości uczestnicy Hufca Pracy w Opolu mogli doświadczyć tego, że wolność nie jest dana raz na zawsze. Należy na nią codziennie pracować swoją obywatelską postawą. W czasie składania hołdu poległym za wolność Rzeczypospolitej, w innych częściach świata lecą bomby i giną ludzie broniąc niezależności swoich krajów. Młodzież opolskiego hufca uczestnicząc w Narodowym Święcie Niepodległości złożyła kwiaty pod pomnikiem Bojownikom o Polskość Śląska Opolskiego oraz wzięła udział w okolicznościowym pikniku.
W całym kraju organizowane są biegi niepodległości, pochody i patriotyczne wiece, natomiast w kościołach odprawiane są msze w intencji ojczyzny. Uczestnicy z Ośrodka Szkolenia i Wychowania w Namysłowie uroczyście obchodzili Narodowe Święto Niepodległości. W tym dniu odbyły się zajęcia wychowawcze związane z obchodzeniem Dnia Niepodległości. Cały dzień przebiegał pod hasłem wspomnień historycznych. Zwieńczeniem obchodów było wspólne wyjście na miasto w celu złożenia kwiatów pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego. Tego dnia młodzież również uczestniczyła w spotkaniu z Panem Krzysztofem Jankowiakiem – prezesem Okręgu Opolskiego Związku Piłsudczyków. Na spotkaniu Pan Krzysztof w ciekawy sposób przybliżył genezę odzyskania przez Polskę Niepodległości. To była prawdziwa lekcja historii. Młodzież była bardzo zaangażowana w przygotowania, wykazała się dużą kreatywnością, wszyscy znakomicie się przy tym bawili, a jednocześnie poszerzali swoją wiedzę. Każdy uczestnik stwierdził, że jest gotowy na obchody Narodowego Święta Niepodległości.
Z okazji Święta Niepodległości w internacie OSiW w Oleśnie zrealizowano cykl zajęć upamiętniających najważniejsze wydarzenie z kart naszej historii. Działania rozpoczęliśmy od wykonania gazetki tematycznej w internacie oraz wykonania wstążek i kotylionów. Aby upamiętnić 11 listopada spotkaliśmy się wszyscy na apelu, podczas kórego zostały wręczone kotyliony i wspólnie odśpiewany został hymn państwowy. Wychowawca w kilku słowach przypomniał tło wydarzeń i najważniejszych boharterów, którzy wnieśli wkład w odzyskanie niepodległości. W ostatnim słowie przypomniano zasady wywieszania symboli narodowych. Tegoroczne obchody Narodowego Święta Niepodległości, mają szczególny charakter, ze względu na trwające konflikty zbrojne na świecie i zmieniającą się sytuacją w Europie.
Narodowe Święto Niepodległości zostało oficjalnie ustanowione dopiero w 1937 roku, jednak obchodzono je już w poprzednich latach. Choć początkowo uroczystości były wyłącznie wojskowe, to obchody z 1927 roku olśniły publiczność swoim rozmachem. Nie mogło na tak szczególnej uroczystości zabraknąć przedstawicieli z Hufca Pracy w Nysie oraz Grupy Wychowawczej w Prudniku. Nasi uczestnicy wraz z wychowawcami wzięli udział we mszy świętej w intencji Ojczyzny oraz przemarszu pocztów sztandarowych i delegacji poszczególnych instytucji pod pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego w Nysie oraz Pomnik Żołnierza Polskiego w Prudniku. Po części oficjalnej i przemówieniach delegacje składały okolicznościowe wiązanki, w tym również obie jednostki reprezentowała młodzież z OHP.
*Cytaty pochodzi z plakatu wydanego przez Radę Regencyjną w dniu 11 listopada. Źródło: Biblioteka Narodowa.