• Kontrast strony

W tym roku wypada 770 lecie nadania Bochni praw miejskich przez Księcia Bolesława V zwanego Wstydliwym. Z tej okazji w bocheńskim Muzeum otwarto wystawę „Kinga węgierska królewna Kunegunda księżna krakowska i sandomierska. Legenda/dokumenty/ikonografia”, którą 7 marca zwiedziły uczestniczki Hufca Pracy w Bochni.

 Wystawa powstała we współpracy z Kopalnią Soli w Bochni oraz Archiwum Narodowym. Można na niej zobaczyć rzeźby z soli, kruchy solne, pieczęć miasta, stare pocztówki z Bochni czy różne wizerunki księżnej Kingi. Wszystko to ulokowane jest na poddaszu bocheńskiego Muzeum.

Wystawa jest bardzo ciekawa. Pokazuje nie tylko historię księżnej Kingi, jej wizerunki czy dokumenty z nią związane, ale również to, jak bardzo Bochnia jest związana z solą i jak jej historia kształtowała się na przestrzeni wieków – mówi Weronika, uczestniczka wyjścia.

 Po obejrzeniu wystawy czasowej o Kindze, uczestniczki udały się do niżej położnych sali, gdzie podziwiały ekspozycje stałą , na którą składają się między innymi: malarstwo czy dział etnograficzny.

 – Jestem zaskoczona, gdyż na ekspozycji znajdują się oryginalne, zabytkowe meble z dworku z mojej miejscowości. Nie wiedziałam, że mam koło swojego domu takie ważne historycznie miejsce – wspomina Dżesika.

 Zwiedzanie bocheńskiego Muzeum dostarczyło mnóstwa wrażeń, a czas upłynął w miłej atmosferze.

 

Fot.2

Fot.3

Fot.4

Fot. 1, 2, 3, 4 Uczestniczki w trakcie zwiedzania Muzeum

Tekst i zdjęcia – Halina Markowska-Mikulska

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej znajdziesz w Polityce prywatności. Dowiedz się więcej.