• Kontrast strony

Tradycja budowania szopek sięga początków XIII wieku. Pierwszą szopkę przygotował św. Franciszek z Asyżu w Wigilię Bożego Narodzenia 1223r. w Greccio. Od tamtej pory jego naśladowcy rozpoczęli tradycję jej budowania i rozpowszechnili na cały Kościół. Kalwaryjska szopka nawiązuje charakterem właśnie do tej z Italii.

We wtorkowe popołudnie uczestnicy Ośrodka Szkolenia i Wychowania w Lanckoronie udali się do Sanktuarium Ojców Bernardynów w Kalwarii Zebrzydowskiej. Celem wizyty było zapoznanie się z ekspozycją Szopki Bożonarodzeniowej, która uchodzi za jedną z największych w Polsce. Szopka zajmuje ok. 30 m² wraz z panoramą o wymiarach 11 na 8 m. która stanowi tło. Każdego roku są instalowane nowe figurki, które sprowadzane są z Włoch. W tym roku składa się ona z ok. 150 elementów, w tym ponad 50 ruchomych. Pobyt w Sanktuarium uczestnicy rozpoczęli od zwiedzenia Bazylki oraz krótkiej prelekcji, która dotyczyła genezy powstania szopki. Podczas jej oglądania młodzież szczególną uwagę zwróciła na ruchome postacie, które wykonują codzienne zajęcia w różnych zawodach, a także różne dźwięki: dzwonki, śpiew ptaków, szum płynącego strumyka, odgłosy dobiegające z warsztatów i zagród, które dodają tej szopce unikalnego wyglądu i nastroju.

Pobyt w Sanktuarium wywarł duże wrażenie na uczestnikach. Większość z nich była w tym miejscu pierwszy raz i jak zgodnie stwierdzili, chętnie za rok odwiedzą to miejsce, które pozytywnie nastroiło ich w rozpoczętym nowym roku.

 

Fot.2

Fot.3

Fot.4

Fot.1,2,3,4 Uczestnicy podczas oglądania szopki w Sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej

Tekst i zdjęcia – Krzysztof Syrek

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej znajdziesz w Polityce prywatności. Dowiedz się więcej.