• Kontrast strony

Dnia 22 lutego w dąbrowskim Hufcu Pracy odbyło się spotkanie członków Młodzieżowego Klubu Dobrej Książki, który działa w jednostce od 2020 roku. Celem spotkań w ramach klubu jest kreowanie wśród uczestników mody na czytanie oraz stwarzanie okazji do wymiany doświadczeń dotyczących różnych tekstów literackich.

Zebrana młodzież zachęcała do sięgnięcia po książkę „Myszy i ludzie”, autorstwa Johana Steinbecka, powieść o dwóch przyjaciołach, którzy mimo przeciwieństw losu, starają się znaleźć swoje miejsce w świecie. Uczestnicy w przystępny sposób nakreślili główne wątki lektury, następnie zwrócili uwagę na to, że utwór porusza wiele istotnych problemów o charakterze uniwersalnym, jednocześnie wymykając się przy tym jednoznacznym interpretacjom. Młodzi ludzie zauważyli podobieństwo przedstawionej historii do losu człowieka, w którym tęsknoty przeplatają się z marzeniami, często niemożliwymi do zrealizowania. Podczas dyskusji szczególnie ważny dla młodzieży okazał się wątek przyjaźni zniszczonej w końcu przez ludzkie słabości – nienawiść, zazdrość i samotność. Uczestnicy doszli do wniosku, że często nie zdajemy sobie sprawy, jaki ciężar odpowiedzialności przyjmujemy na siebie w chwili, kiedy decydujemy się zaopiekować drugim człowiekiem. Wiele emocji dostarczyło samo zakończenie powieści. Młodzież wzięła udział w debacie „Mniejsze zło w perspektywie większego dobra”, podczas której zastanawiano się nad niejednoznaczną moralnie końcówką utworu. Z uwagi na czas trwającej pandemii, spotkanie odbyło się w okrojonym składzie, a recenzja polecanej książki oraz nagrane, najciekawsze fragmenty dyskusji zostały udostępnione w formie prezentacji multimedialnej na hufcowym Facebooku. Młodzież działająca w Młodzieżowym Klubie Dobrej Książki ma nadzieję, że interesująca forma przekazu zachęci jak największą liczę uczestników do sięgnięcia po proponowany tekst literacki.

i

Fot. 1 Uczestnicy podczas spotkania Młodzieżowego Klubu Dobrej Książki

fot. 1

Fot. 2 Analizowany tekst literack

Tekst i zdjęcia – Katarzyna Łukasik

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej znajdziesz w Polityce prywatności. Dowiedz się więcej.