29 sierpnia w Tarnopolu, na Ukrainie zakończyło się spotkanie młodzieżowe „Młodzi Ambasadorzy Kultury”. W projekcie realizowanym w ramach Polsko-Ukraińskiej Rady Wymiany Młodzieży uczestniczyły młode osoby z krakowskich Hufcy Pracy (al. Skrzyneckiego, os. Szkolne).
W projekcie wzięły udział 10-osobowe grupy młodzieży z Polski i Ukrainy. Realizacja projektu miała miejsce w Tarnopolu. Głównym tematem projektu było odnajdywanie wspólnej przeszłości i dziedzictwa kulturowego – postaci, miejsc ważnych dla obu krajów. Punktem wyjścia działań była literacka przyjaźń Ivana Franko i polskich literatów, którzy wzajemnie doceniali swój dorobek literacki i promowali go w swoich krajach. Celem wszystkich realizowanych działań było stworzenie dialogu międzykulturowego oraz kultywowanie historii i tradycji obu narodów. Młodzież poprzez udział w warsztatach, grze miejskiej, zajęciach językowych i wydarzeniach kulturalnych poznała dorobek kulturowy swoich nowych przyjaciół z Ukrainy. Poprzez analizę życiorysu Ivana Franko poszukiwała punktów wspólnych w przeszłości. W trakcie trwania wymiany młodzież integrowała się podczas gier i zabaw integracyjnych. Grupa ukraińska przygotowała ciekawe prezentacje multimedialne na temat swojego kraju, kultury i historii „Ivan Franko – na pograniczu kultur” oraz film „Tarnopol i Ty – w ramach kultury ukraińskiej”. Uczestnicy brali udział w warsztatach muzycznych „Pieśń ukraińska – symbol ludu” i tanecznych „Ukraińska dusza w tańcu”, gdzie grupa ukraińska nauczyła swoich nowych kolegów tańca narodowego oraz tradycyjnych pieśni.
Podczas wieczoru kultury ukraińskiej młodzież wykonywała tradycyjne lalki tzw. Motanki. Podczas gier miejskich w Tarnopolu i Lwowie uczestnicy projektu poznali najważniejsze miejsca związane z kulturą Ukrainy i poszukiwali tego, jak przenika z naszą kulturą. Młodzież z Ukrainy przeprowadziła szkolenie z umiejętności udzielania pierwszej pomocy. Uczestnicy z Polski przygotowali ciekawy wieczór, dzieląc się polskimi tradycjami i obyczajami – muzyką, tańcem oraz przygotowali wirtualny spacer po Muzeum Etnograficznym. Podczas spotkania uczestnicy wzięli udział w międzynarodowym karaoke, grze w kalambury, slamie poetyckim „Pracownia słowa” oraz potyczkach kulturowych „Ukraina terra (in)cognita”. Ponadto młodzież doskonaliła swoje umiejętności podczas warsztatów komputerowych i animacji językowych. Wykorzystując edukację alternatywną, uczestnicy poznali kulturę, tradycje i obyczaje kraju partnerskiego, dobrze się przy tym bawiąc. Młodzież nawiązała szereg nowych znajomości, budowała pozytywne relacje z pozostałymi uczestnikami spotkania, przełamując bariery językowe. Zakończenie przyniosło wiele wzruszeń, uczestnicy wiedzieli jednak, że już za trzy tygodnie spotkają się ponownie, tym razem w Polsce.
Fot. 1 Uczestnicy spotkania międzynarodowego „Młodzi Ambasadorzy Kultury”
Fot. 2 Zajęcia integracyjne
Fot. 3 Wspólne pisanie kontraktu spotkania
Fot. 4 Zajęcia z umiejętności udzielania pierwszej pomocy
Fot. 5 Zajęcia taneczne „Ukraińska dusza w tańcu”
Fot. 6,7,8 Dzień kultury ukraińskiej
Fot. 9 Prezentacje przygotowane przez młodzież
Fot. 10 Zajęcia międzykulturowe
Fot. 11,12,13 Zdjęcia grupowe
Tekst – Lucyna Jezioro, Joanna Belcik
Zdjęcia – Lucyna Jezioro, Joanna Belcik