• Kontrast strony

Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach jako Muzeum pełni rolę upamiętniania i upowszechniania wiedzy na temat życia i nauczania Ojca Świętego Jana Pawła II. Jego pontyfikat i przesłanie zajmuje wyjątkowe miejsce w polskim dziedzictwie narodowym. Muzeum stara się przekazywać kolejnym pokoleniom osobę Jana Pawła II – jako wzór Polaka patrioty – mądrego, otwartego na innych ludzi, troszczącego się o młode pokolenia.

W Ośrodku Szkolenia i Wychowania kończący się rok szkoleniowy zwieńczyła wizyta w Muzeum Domu Rodzinnym Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach. Młodzież odwiedza to miejsce tak bliskie dla społeczności Ochotniczych Hufców Pracy każdego roku. Celem tego wyjazdu było szczególne poznanie Patrona Ochotniczych Hufców Pracy oraz podziękowanie za opiekę w mijającym roku szkoleniowym. Na początku zwiedzania uczestnicy poznali fakty z życia gdy Jan Paweł II był w wieku szkolnym. Spędzał czas wolny podobnie jak duża część młodzieży, np. grał w piłkę nożną. Kolejne kroki podczas zwiedzania, uczestnicy skierowali do pomieszczeń, w których mieszkał. Tutaj, zwrócili uwagę na szereg przedmiotów, którymi posługiwał się na co dzień. Duże wrażenie na młodzieży wywarły ołowiane żołnierzyki - były ulubioną zabawką dzieciństwa Karola Wojtyły. Trzeci etap zwiedzania objął okres pontyfikatu papieskiego. Uczestnicy zapoznali się z olbrzymim dorobkiem swojego Patrona, który tak mocno przyczynił się do odzyskania prawdziwej wolności Polaków. Zainicjował także tradycję Światowych Dni Młodzieży, które do dziś skupiają rzesze młodych ludzi z całego świata. Po wyjściu z muzeum uczestnicy zgromadzili się przy pomniku Jana Pawła II. Zapalili symboliczny znicz w dowodzie uznania dla jego zasług oraz dziękując za opiekę w mijającym roku szkoleniowym.

Fot. 1 Uczestnicy zgromadzeni w Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II w Wadowicach

Fot.2

Fot.4

Fot. 2, 3 Uczestnicy podczas zwiedzania muzeum

Fot.5

Fot. 4 Uczestnik zapalający znicz przy pomniku Jana Pawła II w Wadowicach

 

Tekst – Krzysztof Syrek
Zdjęcia – Krzysztof Syrek, Michał Kumala

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej znajdziesz w Polityce prywatności. Dowiedz się więcej.