• Kontrast strony

23 lutego uczestnicy Ośrodka Szkolenia i Wychowania w Nowym Sączu wzięli udział w zajęciach w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Walki z Depresją, którego celem jest szerzenie wiedzy w zakresie depresji oraz uświadomienie społeczeństwu, że nie jest to stan, który mija, ale poważna choroba, którą należy leczyć.

Na początku zajęć młodzież obejrzała film pt. “Ogarnij się”- opowiada on o nastoletniej depresji produkcji “Reżysera Życia”. Podczas seansu uczestnicy poznali prawdziwe historie poruszające wiele trudnych wątków, o których warto mówić, takich jak depresja nastolatka czy samotność starszego mężczyzny. Film puentuje wypowiedź właśnie starszego człowieka: “...ach widzisz...aby żyć... trzeba się ...nauczyć podziwiać życie, zawsze znajdziesz coś pięknego“ oraz treść końcowych napisów: “Tym, co boli najbardziej jest samotność i poczucie izolacji. Tym co pomaga to wsparcie innych i relacja, która buduje poczucie wartości.”. Po produkcji uczestnicy wzięli udział w warsztatach, na których mieli za zadanie określić co to znaczy mieć depresję, co można mówić i nie wolno mówić osobie z depresją. Dowiedzieli się, jakie są jej przyczyny, jak wspierać innych z podejrzeniem tej poważnej choroby, oraz jak radzić sobie z depresją i gdzie szukać specjalistycznej pomocy. Na podsumowanie zajęć młodzi ludzie przygotowali okolicznościową gazetkę, na której znalazły się również informacja z numerami ważnych telefonów, pod którymi zawsze można uzyskać pomoc, bez względu na swoją lokalizację. Wychowawcy przypomnieli uczestnikom o skrzynce przygotowanej w ramach akcji ogólnopolskiej Kapituły Samorządności OHP: “Pomoc koleżeńska”, która ma na celu również pomoc osobom z depresją. Zajęcia miały na celu przełamać temat tabu, jakim jest depresja, czy problemy emocjonalne, jak niezwykle ważne jest, by rozmawiać ze sobą.

Fot. 1 Młodzież podczas projekcji filmu

 

Fot. 2

Fot. 2 Burza mózgów - “Mieć depresję, to znaczy...”

 

Fot. 3

Fot. 3 Okolicznościowa gazetka

 

Tekst i zdjęcia – Barbara Jędrzejczyk, Katarzyna Kołek

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej znajdziesz w Polityce prywatności. Dowiedz się więcej.