
Jednym z niezmiernie ważnych zadań wychowawcy każdego Hufca Pracy jest poszerzanie zasobów wiedzy młodzieży, a także zapobieganie podejmowaniu przez nią zachowań ryzykownych. Trwająca i wciąż zbierająca swoje żniwo pandemia Covid-19 nie pozwala jednak na spotkania w większym gronie osób, co znacząco utrudnia, a wręcz uniemożliwia warsztatową realizację różnych przedsięwzięć, a w tym szczególnie programów autorskich. Aby zapewnić bezpieczeństwo zarówno prowadzącym jak i przede wszystkim młodzieży postanowiliśmy zrealizować programy autorskie w formie zdalnej.
W ubiegłym tygodniu odbyły się kolejne już zajęcia objęte tematyką profilaktyki depresji oraz samobójstw wśród młodzieży. Program autorski, w ramach którego odbyły się te zajęcia nosi następującą, wymowną nazwę: „Wołam o pomoc, bo chcę żyć”. Zwraca on uwagę na to, iż podejmowanie prób samobójczych jak i samo występowanie zespołu presuicydalnego jest swoistym wołaniem o pomoc, często opatrzonym niezrozumieniem, milczeniem, a także znieczulicą społeczną. Podczas zajęć młodzi ludzie mają szansę poszerzyć zasób swojej wiedzy na temat tych schorzeń, ukształtować w sobie pewną dozę wrażliwości na doświadczenie oraz emocje innych, a także rozpoznać objawy ryzykownych zachowań.
Zajęcia – pomysłem wychowawcy – odbywają się na platformie YouTube, która jest znajoma młodym ludziom, a także nastraja pozytywnie do brania udziału w kolejnych wykładach. Niezaprzeczalną zaletą jest także to, iż uczestnicy mogą w każdej chwili wrócić do zajęć, kiedy tylko będą chcieli powtórzyć materiał w miarę konieczności reagowania na ryzykowne zachowania swoich bliskich, a także rówieśników.
Tekst: Paulina Wrzeszcz
Zdjęcia: Uczestnicy zajęć