
W dniu 16.11.2021 roku grupa uczestników HP 5-8 w zawodzie stolarz wybrała się do Muzeum Regionalnego im. Stanisława Sankowskiego w Radomsku. Na wstępie pracownik muzeum przedstawił cel wizyty, czyli wzbogacenie wiedzy na temat początku stolarstwa w Radomsku.
Następnie młodzież została zaproszona na lekcję muzealną pt. „Tradycje Stolarskie w Radomsku”, którą przeprowadziła pracownica muzeum. W ciekawy sposób opowiedziała o rzemiośle stolarskim sięgając czasów wczesnopiastowskich między X a XIII wiekiem, kiedy to następowało oddzielenie się rzemiosła od pracy na roli. Już wtedy uważano, że stolarz to zawód niezwykle ważny. Wymaga dużej wiedzy na temat różnorodnych gatunków drewna, oceny ich jakości, właściwości i przeznaczenia.
Pierwszy w Polsce cech stolarski powstał w 1489 roku w Krakowie. Rozwój meblarstwa wiązał się z rozwojem miast, a tym samym z rozwojem mieszczaństwa i zwiększającym się zapotrzebowaniem na usługi realizowane przez stolarzy, którzy na początku jedynie za pomocą własnych rąk tworzyli meble i przedmioty codziennego użytku z drewna.
Z biegiem lat warsztaty stolarskie rozwijały się i rozszerzały swoją działalność dzięki wynalezieniu odpowiednich narzędzi i maszyn, które pomagały w szybkim i sprawnym tworzeniu mebli różnego rodzaju.
W 1750 roku Stanisław Konarski założył w Polsce pierwszą szkołę stolarską, która kształciła fachowców wykonujących coraz bardziej zaawansowane i efektowne meble.
Początków popularnego „drzewniaka” w Radomsku trzeba szukać w listopadzie 1947 roku, kiedy powołana zostaje: Państwowa Szkoła Techniczno-Przemysłowa w Radomsku, w skład której wchodzą: Państwowe Gimnazjum Mechaniczne i Państwowe Gimnazjum Stolarskie. Przez kolejne lata zmieniała się nazwa, która obecnie brzmi Zespół Szkół Drzewnych i Ochrony Środowiska i kształci stolarzy w Branżowej Szkole I Stopnia.
Obecnie na terenie miasta Radomsko prężnie działa wiele zróżnicowanej wielkości zakładów stolarskich, z których znaczna część powstała i rozwinęła swoją działalność na przełomie lat 80-tych i 90-tych XX wieku. Wiele z tych firmy odnosi duże sukcesy i otrzymuje prestiżowe nagrody w ogólnopolskich konkursach branżowych. Świadczy to o fakcie, że radomszczański przemysł meblarski ciągle, systematycznie rozwija się, podtrzymuje i kontynuuje najlepsze, wielowiekowe tradycje rodzimego stolarstwa.
Wyjście to wzbogaciło wiedzę młodzieży na temat tradycji stolarskich w Radomsku.
Tekst i zdjęcia: Ewa Smolarek