
W ramach projektu „Razem z seniorami – warsztaty ogrodnicze” (nr 2024-3-PL01-ESC30-SOL-000290630), finansowanego przez Unię Europejską w Programie Europejski Korpus Solidarności, w Ośrodku Szkolenia i Wychowania w Oleśnie 25.04.2025 r. odbyły się zorganizowane przez grupę inicjatywną warsztaty wykonywania kokedam dla seniorów, które poprowadziła Pani Celina Szymik – Kierownik Zespołu Rozwoju Zawodowego w Opolskiej Wojewódzkiej Komendzie Ochotniczych Hufców Pracy.
Na początku spotkania prowadząca warsztaty wyjaśniła wszystkim uczestnikom czym jest kokedama, jakich materiałów używa się do jej stworzenia, jakie ma zastosowanie, jak należy ją pielęgnować oraz jakie korzyści płyną z posiadania kokedam w swoim otoczeniu. Grupa dowiedziała się, że kokedama to japońska technika uprawy roślin, w której korzenie są otulane w kule z mieszanki ziemi i mchu, a całość jest zawieszana lub ustawiana na płaskiej powierzchni. Uczestnikom wyjaśnione zostało również słowo „kokedama”, które po japońsku oznacza "kula mchu"i ma swoje korzenie w japońskim ogrodnictwie, gdzie była wykorzystywana jako tańsza i bardziej dostępna alternatywa dla hodowli bonsai. Seniorzy i młodzież do stworzenia kokedam użyli mieszanki ziemi, mchu, a następnie owijali nią korzenie rośliny. Całość została związana sznurkiem lub żyłką, aby utrzymać kulisty kształt. Uczestnicy warsztatów poznali również tajniki pielęgnacji kokedam, aby rośliny długo pięknie się prezentowały, należy je bowiem regularnie podlewać, zanurzając je w wodzie na 15 minut, aby mech wchłonął wodę i zwilżył kulę. Prowadząca podzieliła się również z uczestnikami informacjami związanymi z szerokim zastosowaniem kokedam - można je zawieszać na jutowych sznurkach i wtedy stworzą wiszące ogrody lub ustawiać na płaskich powierzchniach, takich jak podstawka, talerz, parapet czy stolik. Grupa została również poinformowana o korzyściach jakie daje ta efektowna forma dekoracji wnętrz - pozwala bowiem wprowadzić elementy natury do pomieszczenia, co może także pomóc poprawić nastrój i zmniejszyć stres.
Warsztaty miały na celu aktywizację seniorów oraz integrację grupy inicjatywnej z seniorami i taki cel został osiągnięty. Seniorzy uczestniczący w warsztatach byli bardzo zadowoleni z przeprowadzonych dla nich zajęć, w wyniku których powstały piękne kokedamy. Grupa inicjatywna planuje zorganizować w ramach projektu kolejne warsztaty, a seniorzy z niecierpliwością oczekują na nadchodzące spotkanie, podczas którego będą wspólnie działać realizując kolejne cele projektowe.
Małgorzata Machelska