
Organizacja warsztatów sadzenia zeszłorocznych pelargonii dla młodzieży z Ośrodka Szkolenia i Wychowania w Oleśnie to doskonały pomysł, który łączy w sobie ekologię, oszczędności i praktyczną naukę przed sezonem prac wakacyjnych. Celem naszych warsztatów było:
- uczenie gospodarności;
- pobudzanie wyobraźni i inspirowanie do kreatywnego myślenia;
- rozwijanie umiejętności komunikacji i pracy w zespole;
- pogłębienie podstawowej wiedzy o pielęgnacji roślin;
- propagowanie ekologii;
- zagospodarowanie czasu wolnego;
Pelargonie to wieloletnie rośliny, które można przechowywać przez zimę, zmniejszając ilość odpadów i potrzebę corocznego kupowania nowych sadzonek. Kadra z MCK oraz nasza młodzież postanowiła przezimować pelargonie z tamtego roku w jasnych pomieszczeniach budynku, dlatego w tym roku nie trzeba było kupować nowych roślin, co zmniejszyło wydatki na obecny sezon. Młodzież w ten sposób uczyła się gospodarności oraz wykorzystania dostępnych zasobów, zamiast ciągłego inwestowania w nowe materiały.
Warsztaty ,,Pelargonie z drugiego życia” to przygotowanie do letnich prac w ogrodnictwie lub sadownictwie. Młodzież zdobywa wiedzę o sadzeniu, pielęgnacji roślin i narzędziach ogrodniczych. Umiejętność pracy z roślinami przyda się podczas wakacyjnych prac sezonowych tj. w centrach ogrodniczych, hotelowych ogrodach, itp. miejscach. Warsztaty to inwestycja w ekologię, oszczędności i przyszłe umiejętności zawodowe młodzieży. Pokazują, że proste działania mogą mieć długoterminowe korzyści, zarówno dla środowiska jak i portfela. Dodatkowo, to świetna okazja do promocji OHP jako miejsca, które uczy praktycznych kompetencji.
Tego rodzaju zajęcia to również zapoznanie z różnorodnością umiejętności potrzebnych na rynku pracy. To połączenie ekologii, rozwoju osobistego i przedsiębiorczości. Dodatkowo pelargonie będą zdobić parapety zewnętrzne budynku OSiW w okresie letnim.
Anna Małek, Ewa Korzeniewska, Aneta Wiatr-Żyta