• Kontrast strony

„Jak poruszać się po rynku pracy?”, to temat zajęć, które w pierwszym tygodniu grudnia przeprowadził doradca zawodowy z Młodzieżowego Centrum Kariery w Zambrowie z uczestnikami miejscowego Hufca Pracy, uczniami klasy III Szkoły Branżowej w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Ciechanowcu.

Prowadząca zajęcia na wstępie zapoznała uczestników z pojęciem „rynek pracy” i uzmysłowiła, iż dzieli się on na jawny, który stanowią: instytucje wspomagające poszukiwanie zatrudnienia, giełdy i targi pracy, prasa, radio, telewizja, internet, tablice ogłoszeń oraz na ukryty, obejmujący: darmowe staże i praktyki, bezpośrednie kontakty z pracodawcą pomimo braku ogłoszeń o pracy, poszukiwanie zatrudnienia poprzez krewnych, znajomych, sąsiadów itd. Dostęp do jawnego rynku pracy jest powszechny i nieograniczony, dlatego też i liczba osób zainteresowanych daną ofertą zatrudnienia jest zdecydowanie większa, niż ta na rynku ukrytym. I wcale tajemnicą nie jest, iż 2/3 wszystkich ofert pracy „nie widzi światła dziennego”, czyli nie jest podawana do publicznej wiadomości. Dlatego też specjaliści od rynku pracy zgodnie twierdzą, iż wciąż na rynku ukrytym zatrudnienie znajduje ponad 90% poszukujących. By jednak poszukiwanie zatrudnienia było efektywne, trzeba korzystać zarówno z rynku jawnego, jak i ukrytego.

Znalezienie odpowiedniej pracy niestety nie zawsze jest proste. W proces poszukiwania zatrudnienia trzeba włożyć nie tylko wysiłek, ale przede wszystkim wykazać się cierpliwością i systematycznością, a każdą porażkę traktować jak „wstęp do sukcesu”.

Autor tekstu: Elżbieta Gacka-Modzelewska – doradca zawodowy
Zdjęcie: uczestnik zajęć

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej znajdziesz w Polityce prywatności. Dowiedz się więcej.