• Kontrast strony

Dnia 26 kwietnia w dąbrowskim Hufcu Pracy już po raz kolejny miało miejsce spotkanie członków Młodzieżowego Klubu Dobrej Książki. Celem zajęć jest propagowanie wśród uczestników mody na czytanie i prezentowanie różnorodnej literatury w zamiarze rozbudzania zainteresowań czytelniczych wśród młodych ludzi.

Poniedziałkowe zajęcia sympatyków czytania odbywały się rotacyjnie i w ograniczonym składzie, ale transmisja online pozwoliła na uczestnictwo w dyskusji wszystkich zainteresowanych uczestników. Chcąc uczcić niedawno obchodzony Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich, młodzież postanowiła zaprezentować rówieśnikom dwie pozycje z najnowszej literatury współczesnej, które zaliczane są do światowych bestsellerów. Młodzi ludzie, próbując zachęcić do sięgania po ambitne książki, na warsztat wzięli „Złodziejkę książek” Markusa Susaka oraz „Cień wiatru” Carlosa Ruiza Zafona. Młodzi ludzie podkreślili, że nie bez powodu sięgnęli po te dwa, jakże z pozoru różne, teksty literackie. Obydwie pozycje łączy wspólny motyw, który urasta do rangi jednego z głównych bohaterów powieści. W „Złodziejce książek”, mówiącej o dorastaniu w czasach wojny, literatura, świat wykreowany przez autora jawi się jako jedyne miejsce ucieczki, pozwalające przetrwać wyższym uczuciom, które niszczyła wojna. Młodzież doszła do wniosku, że książka ta stanowi swoisty rodzaj hołdu oddany słowu pisanemu, w którym można schronić się przed każdym złem tego świata. Analizując drugą pozycję, „Cień wiatru”, uczestnicy zaznaczyli, że tutaj książka występuje jako symbol wolności, buntu, indywidualności. Pojawia się w niej także ważne pytanie o wpływ literatury na życie człowieka i o to, czy książka jest w stanie je zmienić. Młodzi ludzie przyznali, że często, tak jak bohaterowie „Cienia wiatru”, w książce szukają oparcia w chwilach zagrożenia, samotności lub smutku. Książka pozwala im, podobnie jak w obu analizowanych lekturach,  na oderwanie się od szarego świata, wzniesienie się ponad przeciętność i stawanie się nową, lepszą wersją siebie. Spotkanie i burzliwą dyskusję na temat znaczenia słowa pisanego w życiu młodzież podsumowała cytatem z „Cienia wiatru”: [...] niewiele rzeczy ma na człowieka tak wielki wpływ jak pierwsza książka, która od razu trafia do jego serca. [...] czytać to bardziej żyć, to żyć intensywniej[...].

Fot. 1  Analizowane dzieła

fot. 3

fot. 4

Fot. 2,3,4 Uczestnicy podczas spotkania

Tekst i zdjęcia – Katarzyna Łukasik

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej znajdziesz w Polityce prywatności. Dowiedz się więcej.